informacja prasowa o projekcie:

Zmysłowość, trans, metafizyka – czyli jak to jest urodzić dziecko

“Ciepły, mokry aksamit” to artystyczny projekt na temat porodu. Fotografka Dominika Dzikowska od czterech lat robi zdjęcia rodzących kobiet pokazując ich przeżycia i emocje. Ekspresyjne i zmysłowe portrety pokazują poród daleki od stereotypowych wyobrażeń. Fizjologia łączy się tu z duchowością, a ból – z ekstazą. Autorka opowiada: “Byłam obecna z aparatem przy siedmiu porodach. Za każdym razem jest to przeżycie, od którego miękną kolana. Widok rodzącej kobiety jest jak obcowanie z żywiołem: pięknym i przerażającym.”

Impulsem do powstania fotografii był fakt, że temat porodu jest prawie nieobecny w sztuce. Kobiece doświadczenia bardzo często są spychane są na margines jako coś prywatnego, intymnego – jakby niewartego publicznej uwagi. Zdaniem autorki, warto to zmienić. “Chciałabym, żeby matki były z siebie dumne: dokonały przecież cudu. Nieważne czy urodziłaś na leżąco, czy na czworakach, ze znieczuleniem czy bez, przez cesarskie cięcie, czy u siebie w domu: dokonałaś czegoś wielkiego i należy ci się uznanie i szacunek. Tymczasem w Polsce i na świecie kobiety wciąż muszą walczyć o to, by w porodzie szanowano ich godność i doceniano ich wysiłek.

Imponują nam sportowcy przekraczający granice możliwości swego ciała, maratończycy, alpiniści. Dlaczego nikomu nie imponuje rodząca kobieta, która także przez wiele godzin zmaga się z żywiołem swojego ciała i wreszcie – daje nowe życie?”

Zdjęcia Dominiki Dzikowskiej , które powstały w ramach projektu można oglądać w internecie na stronie www.cieplymokryaksamit.pl Jednocześnie autorka poszukuje odważnej galerii, gdzie będzie można zorganizować wystawę. 


Zdjęcia do wykorzystania w mediach:

(UWAGA! Zdjęcia można publikować WYŁĄCZNIE jako ilustrację do tekstów na temat projektu “ciepły mokry aksamit”.)

Dominika Dzikowska ciepły mokry aksamit poródfot. Dominika Dzikowska www.cieplymokryaksamit.pl

Dominika Dzikowska ciepły mokry aksamit poród2

fot. Dominika Dzikowska www.cieplymokryaksamit.pl

Dominika Dzikowska ciepły mokry aksamit poród 3

fot. Dominika Dzikowska www.cieplymokryaksamit.pl